Zmiany w sposobie odżywiania, zwiększony stres, wpływ czynników szkodliwych doprowadziły do tego, że obecnie 8 na 10 chorób żołądka to nieżyt żołądka, a łączna liczba chorób przewodu pokarmowego podwoiła się od połowy XX wieku.
Ciekawostką jest fakt, że zapalenie żołądka to choroba „cywilizowanego” społeczeństwa. Badania pokazują, że w najbiedniejszych plemionach Afryki ludzie nie borykają się z takimi problemami, podczas gdy wśród ludności krajów rozwiniętych około 90% borykało się z chorobami i dysfunkcjami żołądka. Niekontrolowane spożycie „nieodpowiedniej” żywności jest jednym z czynników ryzyka.
Oto główne objawy zapalenia błony śluzowej żołądka:
Warto jeszcze raz przypomnieć, że główną przyczyną zapalenia błony śluzowej żołądka jest niekontrolowane stosowanie różnych pokarmów. Nieregularne odżywianie odgrywa ważną rolę w rozwoju choroby. Badania wykazały, że ludy północy praktycznie nie mają problemów żołądkowych, ponieważ nie ma przekąsek, a pory posiłków są regulowane. Z tych samych badań wynika, że pomiędzy posiłkami ilość kwasu solnego wytwarzanego u mieszkańców północy jest ograniczona do prawie minimum, co oznacza, że jego działanie na błonę śluzową nie jest agresywne. Przeciętny mieszkaniec metropolii odżywia się losowo: wiele przekąsek, fast food, tłuste potrawy, różne metody obróbki cieplnej – wszystko to jest ogromnym obciążeniem dla żołądka.
Opisane powyżej objawy wskazują na rozwój ostrej postaci choroby u człowieka, jednocześnie występuje przewlekła, która przez wiele lat może przebiegać bezobjawowo, prowadząc do ciężkich i groźnych powikłań – wrzodu i raka żołądka.
Przyczyny ostrego zapalenia błony śluzowej żołądka: zakażenie H. pylori, mocny alkohol, leki, agresywna żywność, żywność złej jakości, palenie przed posiłkami, okresy dłuższego postu.
Ostre zapalenie błony śluzowej żołądka często występuje w dość poważnej i nieprzyjemnej postaci: z osłabieniem, gorączką, wymiotami, nawet krwią. Zapalenie może zajmować zarówno część błony śluzowej, jak i całą jej powierzchnię. Może rozwinąć się erozja i krwawienie.
Rozwija się jako powikłanie zaawansowanego ostrego zapalenia błony śluzowej żołądka, objawy są mniej nasilone, ogólne samopoczucie może nie ucierpieć. Jednak podstępność choroby polega na tym, że brak kontroli i leczenia może prowadzić do tego, że zdrowe komórki są wyczerpane, zmutowane i mogą ulegać dysplazji, a także przekształcać się w komórki nowotworowe.
Zapalenie błony śluzowej żołądka jest diagnozowane i leczone przez gastroenterologa. Zwykły zakres badań obejmuje bez wątpienia gastroskopię z pobraniem materiału do określenia obecności Helikobakter pylori, biopsje z kilku miejsc w celu potwierdzenia postaci choroby i wykluczenia innych procesów patologicznych. Stosowane są również metody diagnostyki laboratoryjnej: morfologia krwi, na obecność przeciwciał przeciwko infekcji, badania biochemiczne, markery nowotworowe. W niektórych przypadkach zaleca się wykonanie USG narządów jamy brzusznej w celu wykluczenia innych chorób.
Leczenie jest dość skomplikowane i długotrwałe. Najczęściej odbywa się to bez interwencji chirurgicznej. Podstawą terapii jest przestrzeganie diety, codzienny reżim i stosowanie leków.
Zaleca się również rzucenie palenia, przestrzeganie rutyny snu i odpoczynku oraz unikanie stresu.
W celu zapobiegania i wczesnego wykrycia zapalenia należy przynajmniej raz w roku odwiedzać gastroenterologa lub internistę. Gastroskopię zaleca się profilaktycznie od 45 roku życia. To jedna z najskuteczniejszych metod ochrony przed groźnymi chorobami. Dbaj o siebie.
© 2024 Centrum medyczne Wrocław — «Twój Lekarz we Wrocławiu» | Polityka Prywatności | Polityka Cookies