Przewlekłe odmiedniczkowe zapalenie nerek jest wynikiem nieleczonego lub niezdiagnozowanego ostrego odmiedniczkowego zapalenia nerek. Przewlekłe odmiedniczkowe zapalenie nerek można nazwać zapaleniem nerek, które nie ustępuje w ciągu 2-3 miesięcy od początku ostrego procesu.
Utrzymujące się zapalenie nerek prowadzi do zastąpienia funkcjonującej tkanki tkanką bliznowatą – narząd stopniowo się zmniejsza, traci zdolność do normalnego funkcjonowania.
Główną przyczyną przewlekłego odmiedniczkowego zapalenia nerek jest infekcja tkanki nerkowej, która może wystąpić na wiele sposobów. Na przykład:
Najczęstszym patogenem jest pałeczka okrężnicy (Escherichia coli). Ale mogą pojawiać się również inne patogeny, w tym grzyby, wirusy i prątki gruźlicy (Mycobacterium tuberculosis).
Przez wiele miesięcy i lat choroba rozwija się powoli. Objawy pojawiają się zwykle podczas zaostrzeń:
Rozpoznanie przewlekłego odmiedniczkowego zapalenia nerek może być trudne w okresie remisji ze względu na brak objawów i zmian w układzie moczowym i nerkach. Komplikuje diagnozę i różnorodność klinicznych postaci choroby.
Należy odróżniać przewlekłe odmiedniczkowe zapalenie nerek od kłębuszkowego zapalenia nerek, amyloidozy nerkowej, nadciśnieniowego uszkodzenia nerek, nefropatii cukrzycowej.
Leczenie przewlekłego odmiedniczkowego zapalenia nerek obejmuje odpoczynek, czasem leżenie w łóżku, dietę ograniczoną w białko, sól, a czasem płyny i leki. Zaleca się unikać hipotermii, przeziębień. Konieczna jest również wizyta u dentysty i laryngologa w celu wyeliminowania infekcji.
Terapia lekowa to przede wszystkim leki przeciwbakteryjne. Są przepisywane z uwzględnieniem wrażliwości mikroorganizmów. Leczenie może trwać długo i być kontynuowane do momentu, gdy posiewy zakaźnych patogenów będą sterylne.
Po wyleczeniu zaostrzenia zalecana jest terapia przeciw nawrotom – długotrwałe stosowanie leków uroseptycznych. Ziołolecznictwo odgrywa ważną rolę w leczeniu przewlekłego odmiedniczkowego zapalenia nerek. Zwykle stosuje się wywary i napary z jagód jałowca, skrzypu polnego, liści mącznicy lekarskiej. Fizjoterapia jest również zalecana zgodnie ze wskazaniami.
Leczenie i diagnostykę przewlekłego odmiedniczkowego zapalenia nerek prowadzi nefrolog, internista, lekarz medycyny rodzinnej. Leczenie jest zwykle ambulatoryjne. W ciężkich przypadkach wymagana jest hospitalizacja.
© 2024 Centrum medyczne Wrocław — «Twój Lekarz we Wrocławiu» | Polityka Prywatności | Polityka Cookies