Dzieci są bardziej podatne na szkodliwe działanie wysokich temperatur. Ponadto ważne jest, aby zrozumieć, że źródło nie odgrywa decydującej roli – dziecko może cierpieć z powodu długiej ekspozycji na słońce, a także w saunie, zamkniętym samochodzie, podczas treningu, a nawet w pomieszczeniu. Rodzice muszą wiedzieć, co należy zrobić, jeśli ich dziecko jest przegrzane.
Pod wpływem wysokich temperatur na ciało wyróżnia się dwa stany: przegrzanie i udar cieplny. Przegrzanie rozwija się wtedy, gdy temperatura wewnętrzna wzrasta powyżej 38°C (mierzona w uchu, przełyku, odbycie – jak najbliżej narządów wewnętrznych), a udar cieplny – gdy temperatura wzrasta powyżej 40°C.
Jeśli wystąpi udar cieplny, powyższym objawom towarzyszyć będą drgawki, mimowolne oddawanie moczu i stolca, utrata przytomności, szybki oddech, sucha i gorąca skóra.
Co robić? Przede wszystkim wezwać pogotowie ratunkowe lub samodzielnie zabrać dziecko do lekarza. Aby złagodzić stan:
Zabrania się podawania leków przeciwgorączkowych – mogą one powodować uszkodzenie narządów wewnętrznych – wątroby i nerek. Nie możesz zanurzyć dziecka całkowicie w zimnej wodzie – pozostaw tę technikę dla dorosłych.
Uważaj na dzieci! Nigdy nie zostawiaj ich w samochodzie w upalne dni, zostań w domu w czasie upałów, daj więcej wody na trening, powstrzymaj się od korzystania z saun i łaźni. Ciało dziecka jest bardzo podatne na czynniki agresywne.
© 2024 Centrum medyczne Wrocław — «Twój Lekarz we Wrocławiu» | Polityka Prywatności | Polityka Cookies