Post przerywany stał się bardzo popularny w ostatnich latach, chociaż o korzyściach płynących z godzin bez jedzenia mówił już Hipokrates. Współcześni endokrynolodzy i dietetycy również pozytywnie wypowiadają się o tej metodzie odchudzania i dbania o kondycję.
Okresowy post pomaga skorygować poziom cukru we krwi, pozbyć się oporności na leptynę i rozpocząć proces spalania tłuszczu. Istotą techniki jest przemienność okresów głodu i posiłków. Istnieją różne interwały: 12/12, 16/8, 1/23, 10/14. Najpopularniejszą i najłatwiejszą do wdrożenia jest opcja 16/8. Oznacza to, że możesz jeść przez 8 godzin, a potem obywać się bez jedzenia przez 16 godzin (możesz pić wtedy wodę, herbatę i kawę bez cukru).
Ponadto okresowy post może pomóc obniżyć ciśnienie krwi, obniżyć poziom złego cholesterolu, poprawić sprawność poznawczą, a nawet pamięć. Ogólnie rzecz biorąc, ludzie, którzy praktykują przerywany post, odczuwają poprawę ogólnego samopoczucia, łatwiej zasypiają, lepiej śpią i nie mają problemów ze wstawaniem.
Istnieją kategorie osób, dla których okresowy post może być przeciwwskazany: osoby cierpiące na cukrzycę insulinozależną, poważne choroby przewodu pokarmowego. Dlatego przed przejściem na ten rodzaj diety wskazane jest skonsultowanie się z lekarzem.
© 2024 Centrum medyczne Wrocław — «Twój Lekarz we Wrocławiu» | Polityka Prywatności | Polityka Cookies