Centra Medyczne «Twój Lekarz»: WarszawaPoznańWrocławKraków

Apteczka pierwszej pomocy – co zabrać ze sobą na wakacje?

Podczas wakacji, apteczkę pierwszej pomocy powinniśmy mieć zawsze pod ręką, aby zapewnić pomoc sobie i bliskim w przypadku obrażeń lub choroby. Powinna zawierać pewien zestaw leków i produktów medycznych niezbędnych do opatrywania ran, skaleczeń, otarć, oparzeń, tamowania krwawienia itp. Powinna zawierać również środki dezynfekujące.

Opatrunki i plastry

Zestaw pierwszej pomocy musi koniecznie zawierać uniwersalne opatrunki: bandaż elastyczny, bandaż podtrzymujący opatrunki, sterylną gazę i różnego rodzaju plastry. Hipoalergiczne plastry mogą być dobrym rozwiązaniem dla osób o wrażliwej skórze skłonnej do podrażnień lub alergii. Najczęściej są one wykonane z przezroczystej, wodoodpornej i oddychającej membrany. Takie plastry dobrze przylegają do skóry i są bezboleśnie usuwalne.

W okresie wakacyjnym częstym problemem są oparzenia. W takim przypadku specjalistyczne plastry  na oparzenia są idealnym wyborem. Są to wodoodporne opatrunki hydrożelowe, które zapewniają naturalną wilgoć ranie, przyspieszając proces gojenia i zmniejszając ryzyko powstawania blizn. Chłodzą także miejsce oparzenia i zmniejszają ból.

Leki

Zatrucie pokarmowe jest jednym z największych zagrożeń, szczególnie podczas podróży do egzotycznych krajów. Dlatego podczas kompletowania apteczki pierwszej pomocy konieczne jest zabranie leków stosowanych w zaburzeniach żołądkowo-jelitowych, takich jak biegunka, zaparcia, nudności i wymioty. Zestaw leków może obejmować leki przeciwbiegunkowe – Nifuroksazyd, Smectę; lek przeciwwymiotny – metoklopramid; leki na zaparcia – Bisakodyl, Senalax, czopki glicerynowe; środki do przywracania równowagi elektrolitowej – Orsalit, Dicodral itp.

Drugą kategorią leków potrzebnych w zestawie podróżnym są leki stosowane na przeziębienie. Minimalny zestaw to niesteroidowe leki przeciwzapalne, na przykład Ibuprom, Ketonal, Paracetamol i środki przeciwbólowe; tabletki na ból gardła, takie jak Strepsils; zwężające naczynia krople do nosa zawierające oksymetazolinę, ksylometazolinę itp.

Trzecią kategorią są leki przeciwalergiczne. Alergie mogą wystąpić nagle w każdym wieku. Przy pierwszych objawach, takich jak pokrzywka, kaszel, kichanie, obrzęk, ból oczu, przekrwienie błony śluzowej nosa, konieczne jest przyjmowanie leków przeciwhistaminowych, na przykład cetyryzyny, loratadyny, feksofenadyny.

Czwarta grupa – leki stosowane w leczeniu oparzeń słonecznych. Opalenizna dodaje urody, ale zbyt duże nasłonecznienie może powodować oparzenia. Aby poradzić sobie z poparzeniem słonecznym, musisz mieć pod ręką lek z dekspantenolem, na przykład kremy Alantan, Bepanthen lub Panthenol.

Piąta grupa to preparaty na ukąszenia owadów. Ukąszenie owada może powodować szeroki zakres objawów, od miejscowego zaczerwienienia do poważnej reakcji alergicznej wymagającej natychmiastowej pomocy lekarskiej. Nasilenie objawów różni się w zależności od miejsca ukąszenia, rodzaju owada i indywidualnej wrażliwości. Aby złagodzić swędzenie skóry, ból i pieczenie, a także zmniejszyć obrzęk skóry, można stosować miejscowe preparaty, takie jak Fenistil i Ulganol.

Ważne! Jeśli Ty lub ktoś z Twojej rodziny przyjmuje jakieś leki na bieżąco, pamiętaj, aby zabrać je ze sobą w wystarczających ilościach.

Co jeszcze?

W apteczce na pewno przydadzą się również: termometr, lateksowe rękawiczki, środki dezynfekujące do opatrywania ran, opaska uciskowa do zatrzymania krwawienia, nożyczki z zaokrąglonymi końcami. 

Zapisz się na wizytę

    Może Cię zainteresować

    © 2024 Centrum medyczne Wrocław — «Twój Lekarz we Wrocławiu» | Polityka Prywatności | Polityka Cookies